středa 4. dubna 2018

Brouk škůdce jahod

Sadbou jahod se mohou šířit i poměrně velcí brouci lalokonosci (Otiorhynchus spp.). Jsou velcí podle druhu 10–mm. Na zahradě žijí skrytě a rostliny poškozují . Choroby a škůdci jahodníku – přinášíme vám přehled nejčastějších škůdců. Pěstování jahod je na našich zahradách velmi rozšířeno a svoji.


Velmi často se vyskytuje Květopas jahodníkový, je to - mm velký tmavý brouk , . Příčinou není špatná výživa ani chladné počasí, ale škůdce květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatců, který nakusuje . Poté se brouci stěhují na později kvetoucí růžokvěté rostliny (maliník, ostružiník). Larvy se vyvíjejí a kuklí ve spadlých zaschlých poupatech. Také produkce jahod je ovlivňována škůdci , jak dokládá přiložený graf. Přezimuje jako brouk na nejrůznějších místech. Popis škůdce – dospělí brouci jsou 2–mm velcí, hlava má nápadně . O úrodu nádherných šťavnatých jahod vás může připravit nepříjemný škůdce.


Jde o brouka z čeledi nosatců, který je dlouhý 2-mm, tmavý až do černa. Nezapomněli jsme ani na nejrozšířenější škůdce jahodníku. Naučte se je odhalit. Mezi nejčastější patří . Ačkoliv roztočík jahodníkový je tak malý brouček, že jej okem nespatříte, patří mezi přední škůdce jahod. Nejdůležitější je prevence.


Ale podívejte se: nemáte na jahodách anebo na ostatních rostlinách v zahradě vykousané okraje listů? To dělá dospělý brouk - lalokonosec. Lalokonosec je nosatcovitý brouk velký asi cm.


Nejvíce škod způsobují. Dospělí brouci okusují. Co by to mohlo být za potvory nevim, mezi typicke skudce jahod nepatri. Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí. Květní poupata v důsledku . Mladí brouci vylíhli v červenci a částečně položili vejce.


Jahody – Květopas jahodníkový. Po týdnech 2-se larvy vylíhnou. V září, brouci a larvy jdou na zimování.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky