pondělí 4. července 2016

Brouci pod dřevem

Dřevo poškuzují hlavně larvy. Na přítomnost dřevokazů obvykle upozorní nález výletových otvorů, piliny. Některé druhy mohou poškozovat dřevo či textil, jiné znehodnocovat.


Po vylíhnutí opouštějí mladí brouci dřevo výletovými otvory o průměru – mm. Vývojový cyklus je obvykle. Ve dřevě o vlhkosti pod už vývoj červotoče neprobíhá.

Obvykle jde o dřevokazný hmyz, který klade vajíčka na povrch dřeva a jeho larvy vyhlodávají dřevo pod povrchem a uvnitř. Napadá tak i stavební konstrukce, . Existuje sice řada chemických nátěrů, ty ale zůstávají na povrchu dřeva nebo těsně pod ním. Tento brouk poškozuje nejčastěji nábytek, obložení, parkety.


Larvy červotoče obvykle svou destrukční činností nenarušují vnější vrstvu dřeva , ale vrtají nepravidelné chodby pod ní, proto je napadení dlouho lidskému oku . Mohou brouci a larvy, kteří se živí dřevem a lýkem, strom poškodit či. Scolytus rugulosus), kteří žijí pod kůrou ovocných stromů. Hmyz kladoucí vajíčka do trhlin a štěrbin odkorněného dřeva.

Po ukončení vývojového cyklu se tesařík krovový zakuklí těsně pod povrchem dřeva. Dospělí brouci jsou fialově až modře zbarvení, nohy, zadeček a tykadla jsou hnědé. Chodbičky budují pod povrchem dřeva , a tak často poznáte jen po.


Brouci a larvy se tím v podstatě upečou jako v mikrovlnce, metoda je ale . Přímo poškozují dřevo larvy i dospělý hmyz, vyhlodávají spleť chodeb skrytých pod povrchem dřeva s vletovými a výletovými otvory. Larvy během svého vývoje vykusují pod kůrou chodbičky, které jsou pro každý druh typické a stálé, takže většina . Snížením vlhkosti dřeva pod minimální přestávají veškeré projevy života a houba se. Brouci jsou – mm velcí, hnědě zbarvení, tvar těla je podlouhlý. Jaké existují impregnace dřeva proti škůdcům a další možnosti ochrany?


Nebezpečí poškození se tedy skrývá pod povrchem ve formě spletitých. Většinou tito brouci zůstávají na místě, kde se vylíhli, nebo v těsné blízkosti. C, vývoj se zastavuje. Larvy poškozují i dřevo , v němž si vyhlodávají kukelní komůrky. Ernobius mollis mollis.


Mohou tak vznikat i různé novotvary, jež nazý- váme hálky (savý hmyz). Brouk totiž dokáže dřevo poškodit tak, že se rozpadne doslova na prach. S největší pravděpodobností je můžete vidět za slunečného a teplého počasí, kdy velmi čile pobíhají po dřevě.


Je - mm veliký, šedohnědý až černohnědý brouk s šedivými skvrnami na.

Jakmile larva dospěje, provrtá se k vnější stěně dřeva a ponechá pouze tenké . Nebo alespoň časem pochytat (?) vylétající brouky v uzavřeném prostoru?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky